üretkenlik

Proje Yönetimi İçin Mutlaka Denemeniz Gereken 10+ Uygulama7 min read

Temmuz 22, 2020 6 min read

Proje Yönetimi İçin Mutlaka Denemeniz Gereken 10+ Uygulama7 min read

Reading Time: 6 minutes

Proje yönetimi için olmazsa olmaz araçları, iş takip programlarını ve benzer amaçlarla kullanılabilecek ortak çalışmaya izin veren web uygulamalarını bu yazıda bulacaksınız.

Bu yazıda paylaşılan programların çoğu kişisel projeler için makul seviyede ücretsiz planlar içeriyor. Uygulama yelpazesini biraz geniş tuttum.

Aralarında uzun yıllardır bu piyasada olan, Basecamp ve Trello gibi devler ve daha henüz piyasaya girmiş Raya gibi tümleşik uygulamalar var. 


Basecamp

Proje araçları denildiğinde akla ilk gelen bir kaç firmadan biri genellikle Basecamp olur.

Şirket 1999’da kurulmuş olsa da 2004’den sonra daha çok bu alana yönelmiş.

Basecamp klasik proje yönetim anlayışının yanında ekip içi iletişim özelliği de sunuyor.

Kişisel kullanım için 3 proje ve 20 kişiye kadar ortak çalışma imkanını ücretsiz veriyor.

Eğer iş planı’na geçmek isterseniz 100$’lık paket tek seçenek.

Ek olarak belirtmekte fayda var, iş planında kullanıcı başına bir ödeme istenmiyor.


Trello

Listenin en başına en popüler uygulamalardan biri olan Trello ile başlayalım. Atlassian firması tarafından 2017’de $417M’a satın alınan Trello ücretsiz servisleriyle göz dolduran ve proje yönetimi konusunda en çok kullanılan uygulamalardan.

Panolar ve kanban boardlar üzerinden işleyen bir mekanizmaya ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip Trello.

Online olarak kullanabileceğiniz gibi masaüstü ve mobil uygulamarı da mevcut ancak GNU/Linux için resmi bir uygulaması henüz bulunmamakta.


Asana

San Fransisco menşeili Asana’nın kurucuları Facebook’un da kurucuları arasında olan Dustin Moskovitz ve mühendis Justin Rosenstein.

Daha çok ekipler için koordine organizasyon ve iş takibi uygulaması olarak (SaaS – Software as a Service) hizmet veriyor.

Listeler, Kanban panolar, takvim düzenleme ve görev atama gibi özelliklerini ön plana çıkartıyor.

Mobil uygulamaları olmasına rağmen masaüstü uygulaması bulunmamakta.


TeamGantt

TeamGantt bir web uygulaması olup gant çizelgeleri hizmeti verir.

Gant çizelgeleri kaynakların etkili biçimde dağıtılması ve verimliliğin arttırılması konusunda muazzam işler çıkartırlar.


ClickUp

ClickUp All-in-One diyebileceğimiz bir araçlar bütünü.

To-Do listeler, hesap tabloları, proje yönetim araçları, gant çizelgeler, ve hatırlatıcılar gibi çok fazla araç içeren bir platform.

Mobil uygulaması da mevcut olan platform bu sayede senkronize bir planlama sunuyor.

Limitsiz paketi şu an için 35 TL civarlarında gözüküyor ve bu paket sınırsız entegrasyon, sınırsız bulut depolama, gösterge paneli (dashboard), ziyaretçi izinleri gibi ekstra özellikler sağlıyor.

Ücretsiz paketinde ise sadece 100 MB depolama imkanı var. Kullanım amacına göre değişse de yeterli diyebiliriz..


Zenkit

Zenkit bir diğer All-in-One platformlardan.

Yenice duyurduğu To-Do uygulamasının yanında kanban board, kontrol listeleri (checklists), akıl haritaları (mind map), görev atama, takvim düzenleme, ve ortak çalışma gibi bir çok gereksinilen uygulamayı içeriyor.

Ayrıca içerdiği bir çok hazır şablon ile de sizi en baştan tasarım yapma zahmetinden kurtarıyor.


Ora

Proje yönetim araçlarımızın bir diğeri olan Ora. To-Do
listeleri, zaman çizelgesi zamanlayıcılar, kanban gibi bir çok özelliği olan bu uygulama takımı, ücretsiz paket dahilinde 3 kullanıcıya kadar izin veriyor.


ZenHub

Agile proje yönetim aracı olarak öne çıkan ZenHub, ürününüz için yol haritası hazırlamaya, takım içindeki kişilere takımın çalışma planından ayrı olarak özelleştirme yapabilmesine, veri görselleştirmeye ve finansal tahminlerle darboğazların öngörülmesine olanak tanıyor.

GitHub’a entegre çalıştığını ve daha çok dijital ürünler için uygun olduğunu söylemekte yarar var.

Üye olurken ücretsiz paket seçiminde gözüken 14 günlük deneme süresi verilen ekstra özellik içindir.

Kişisel, öğrenci veya akademik amaçlı projeler ücretsizdir.


Notion

Daha beta sürümündeyken bile adından sıkça söz ettirmişti Notion.

Evernote’a alternatif olarak piyasaya girmiş, sunduğu özellikler ile bugün web sitesi bile yapabileceğiniz bir uygulamaya dönüştü.

Zengin resmi ve topluluk şablonları ile çok fazla alanda iddialı olan Notion, kesinlikle denenmesi gereken proje yönetim programlardan biri.

Blog yazıları yazabileceğiniz, To-Do listeler yapıp, database’ler oluşturabileceğiniz, tasarım sistemleri kurup, müşteri portföyü yönetebileceğiniz bu platformu denemekten çekinmeyin. Notion ile kendi web sitenizi de kurabiliyorsunuz. Hem nasıl yapıldığına hem de Notion için yararlı kaynakların olduğu yazıya da bakabilirsiniz.

Tarayıcı eklentisi olan web clipper ile internette beğendiğiniz yazı ve kaynakları da kaydedebilirsiniz.

Şu an için resmi GNU/Linux uygulaması olmasa da macOS ve Windows’unuza kurabileceğiniz cep telefonlarınıza yükleyebileceğiniz resmi uygulamaları mevcut.


Raya

Raya daha çok yeni çıkmış bir web uygulaması.

Raya’yı diğer proje yönetim uygulamalrından ayıran en önemli özelliği bir tümleşik uygulama olması.

Uygulamalar arası geçişlerde kaybettiğimiz zamanı göz önünde bulunduran ve buna bir çözüm getirmeye çalışan Raya, tek uygulmada birden çok hizmeti sunmayı vaad ediyor.

Eposta istemcisi, şirket wikisi, kanban paneller, görev yönetimi gibi çok fazla hizmet sunuyor. Özellikle minimal tasarımı çok başarılı.

Normal fiyatı 19$ gibi gözüküyor ancak COVID-19 süresince ücretsiz durumda.

Ayrıca bölgesel fiyat poltikasını da değerlendirdiklerini ve Türkiye için ayrı bir fiyat araştırması yaptıklarını belirttiler.


Portabella

Proje araçlarının arasında güvenliğe verdiği önemle ön plana çıkıyor Portabella. Sınırsız kişisel projeler için her zaman ücretsiz olmayı vaad ediyor. Ayrıca kişisel planlar dahilinde üç kişiye kadar da ortak çalışma imkanı veriyor. İş yerleri veya fazla kişinin katılabileceği projeler için kişi başı 9.99$’lık paket mevcut ve her kişiye 10 GB’lık şifreli depolama alanı sunuyor.

Ambra

Gelişmiş bir kullanıcı deneyimine sahip yeni çıkan bir proje yönetim uygulaması Ambra.


Taagly

Ücretsiz paketi olmamakla birlikte 30 günlük deneme sürümünü deneyebileceğiniz nispeten yeni bir uygulama.

Proje yaparken veya yönetirken işinize yarayabilecek uygulamaları yazdığım bu yazıya dair eklemek istediğiniz veya ister içerik ister biçimsel olarak yapmak istediğiniz eleştiriniz varsa lütfen çekinmeden yazın.

Leave a comment