30+ Notion Şablonları, Kaynakları, Uygulamaları14 min read

blogging not-alma Tem 22, 2020 6 min
Notion Şablonları

30+ Notion Şablonları, Kaynakları, Uygulamaları14 min read

Reading Time: 6 minutes

Arşiv niteliğinde Notion hazır şablonları (templates), kaynakları ve uygulamaları. Hazır Notion şablonları ve kaynaklarını bulabileceğiniz bir çok web sitesinin linkini paylaşacağım.

Notion şablonları

Notion Nedir?

Notion sağladığı zengin bileşenler ve hayli özelleştirilebilir yapısı ile çok fazla amaç için kullanılabilen bir platform. Notion en genel hatlarıyla şu amaçlar için kullanılabiliyor:

  1. Not Alma Uygulaması
  2. Blog Uygulaması
  3. Bilgi Platformu (Wiki)
  4. Proje Yönetim Aracı (Kanban, Checkbox, To-Do List vs.)
  5. Database oluşturma
  6. Ortak Çalışma Alanı
  7. Markdown Editör
  8. HTML ve PDF dışa çıkartıcı

Notion hem bilgi depolama hem de blog yazılarınızı yazarken kullanabileceğiniz işlevsel bir araç. Ayrıca içerik üreticisiyseniz de içeriklerinizin yedeğini barındırmanız için çok işinize yarayabilir. Notion’a ek olarak ayrıca içerik oluştururken işinize yarayacak programlar listesine bakabilirsiniz.

2016’da San Fransisco merkezli kurulan ve 2020 yılında 2 milyar dolar değerleme alan bir şirket aynı zamanda.
Yanlış hatırlamıyorsam bir Evernote alternatifi olarak beta sürümünü görmüştüm ilk defa. Hiç bir zaman Evernote’a ısınamamış biri olarak ilgimi çekmişti ancak resmi bir Linux versiyonunun olmayışı biraz uzak kalmama sebep olmuştu.

(Edit: Aralık 2020 itibariyle kapalı beta API hizmetine başlandı.)

(Edit: Mayıs 2021 itibariyle resmi API servisi kullanıma sunuldu)

Çok spesifik ihtiyaçlarınız yoksa kullandığınız uygulamanızı bırakıp Notion’a geçmemeniz için hiç bir sepep yok.

Notion Ücretli mi ?

Ancak ücretli paketi ile bir çok şey mümkün. $5’lık paketi ile seeçeceğiniz bir alt alan adı ile birlikte bir çalışma ortamınızı internete açmanız pek ala mümkün. Örnek olarak benim arşiv niteliğinde kullandığım Programlama Yazıları Arşivi‘ne bakabilirsiniz. Ya da tekil sayfa görmek isterseniz bir başka Notion Yazısı: Akıllı Alarm Sistemleri

Notion kişisel kullanımlar için ücretsizdir. Ancak sadece 5MB’a kadar depolama imkanı sunuyor. Bir süre yazılarınız sorun çıkarmayacak olsa da fotoğraf depolamanız sorun yaratabilir. Dolayısıyla, grafik tasarım kaynakları kullanırken dikkat etmekte fayda var.


Notion Şablonları ve Kaynakları

Tarayıcı Eklentileri

Trove: İnternette altını çizdiğiniz yazıları otomatik olarak çalışma ortamınıza transfer eden bir tarayıcı eklentisi.

Notion Discord Teması: Discord uygulamasının renklerini seviyorsanız, bu Notion tarayıcı eklentisi ile çalışma alanınızı Discord renklerine çevirebilirsiniz.

Notion için Araçlar (Notion Widgets)

Notion Instagram: Notion hesabınız ile Instagram paylaşımları yapıp, gönderilerinizi zamanlayabileceğiniz ücretsiz bir site.

Notion Tweet Kaydedici: Kaydetmeye değer bulduğunuz tweetleri Notion’ınıza gönderip saklamaya yarayan bir uygulama. Twitter hesabınızla giriş yaptıktan sonra, kaydetmek istediğiniz tweet’in altına cevap olarak @heyslideit notion yazmanız yeterli.

Notion Tablo Oluşturucu: Notion içerisinde özelleştirilmiş tablolar oluşturmanıza izin veren bir web uygulaması. Tablo başlıklarını, yazı tiplerini ve bir kaç özelliği daha özelleştirmenize izin veren bu uygulama size bir kod üretiyor. Bu üretilen kodu Block Equation içerisine yazdığınız takdirde yeni tablonuzu çalışma alanınıza yerleştirebiliyorsunuz.

Notion için tablo oluşturucu

Notion Joey İnteraktif Bloklar: Joey yeni çıkan ve interaktif bloklar vasıtasıyla Notion sitenizi daha dinamik hale getirip etkileşim oranınızı arttıracak bir site. Oylama yapma, anket oluşturma, yorum ekleme gibi bir çok özelliğe sahip.

Icons8 Simge Paketi: 100% ücretsiz Icons8 ikonları ile Notion’ınızı özelleştirin.

Chart Nerd Notion Çizelgeleri: Notion çalışma veritabanı için çizelge ve grafik tabloları.

Notion Sparkles: Bir takvim eklentisi ve form oluşturucu içeren Notion widgetı.

Notion Widget Box: Takvim, hava durumu, analog ve dijital saat gibi bir çok araçtan oluşan Notion widgetları.

Kairo: İlginç Notion workspace araçları arasında hemen öne çıkan bir site. Alışkanlık ve zaman takibi yapmayı sağlayan, bunları raporlarla destekleyen bir Notion widgetı. Üstelik ayda 3.75 USD gibi makul bir fiyata.

Notion İle Web Sitesi ve Blog Açmak

Bu başlık altında Notion ile web sitesi nasıl açılır? veya Notion ile blog sitesi nasıl açılır? gibi soruların cevabı olan uygulamaları bulacaksınız. Ayrıca blog açma niyetindeyseniz, ücretli ve ücretsiz bir çok platformun listesinin olduğu “Blog açma siteleri” yazıma bakabilirsiniz.

Staple: Özel alan adınızı bağlayabileceğiniz, üyelere özel sayfalar oluşturabileceğiniz premium Notion uygulaması. Staple $8 ve $15’lık planlara sahip ve ücretsiz planı bulunmuyor.

Mdx One: Notion ile blog sitesi açmanızı sağlayan bir uygulama.

AddPotion: $6’a Notion ile web sitenizi kurmaya izin veren bir site.

Pageably: Çalışma ortamınızı blog olarak paylaşabileceğiniz bir site. Notion’dan daha hızlı açılacağını vaad eden bu sitenin ücretsiz planı da var.

Potion: Dokümanlarınızı web sayfasına çevirebilen bir web sayfası kurucusu. Analitik, SEO, typeface ve tema özelleştirmeleri de sunan bu sitenin hizmetini $3/Ay karşılığında kullanabilirsiniz.

Notelet: Çalışma ortamını sayfalarınız ve özel alan adınızı kolayca birleştirip bir web sayfası ya da blog yapmanıza olanak sağlayan ücretli bir site

Super.So: ile özel alan adınızı Notion ile ücret karşılığı bağlayabilirsiniz.

Docular: Çevirimiçi dokümanlarınızı aktif tutabilmenizi sağlayan henüz beta aşamada bir uygulama.

NoCodeLetters: Notion ile eposta bülteni oluşturup, bültenlerinizi Notion üzerinden yönetmenizi sağlayan bir site.

Notion Şablonları Bulabileceğiniz Kaynaklar ve Hazır Şablonlar

Notion Haftalık Ajanda: Haftalık işlerinizi düzenleyebileceğiniz bir Notion Ajandası.

Şirketler için Wiki: Şirketiniz veya firmanız için bilgi bankası niteliğinde wiki.

Bitki Yetiştirme Şablonu: Eviniz veya bahçeniz için farklı bitkiler için gereken farklı gereksinimleri düzenleyip kaydını tutabileceğiniz bir şablon.

Müşteri İlişkileri Yönetimi Şablonu: CRM yani müşteri yönetimi için ideal bir Notion planlayıcısı.

Egzersiz Planlamak için Notion Şablonu: Haftalık egzersiz veya fitness planlamak isteyenler için hazır bir şablon.

Notion Dünya Atlası: Red Gregory isimli Notion kullanıcısı tarafından yapılan bu ilginç dünya atlası çalışması ilginizi çekebilir. Bir sonraki rengarenk günlük ve second brain şablonu da kendisinin çalışmasıdır.

Second Brain Not Arşivi: Second Brain konsepti için uygun bir şablon. Ben bu konsepte yakın olarak kendi notlarımı daha çok Obsidian not uygulaması üzerinde kullanmayı sevsem de sizlerin ilgizini çekebilir.

Notion Şirket Şablonları: Takımınız, ekibiniz veya çalışanlarınız için çok amaçlı bir Notion hazır şablonları listesi. İçerisinde basit bir müşteri yönetim şablonu, haftalık plan, içerik takvimi gibi bir çok şablona sahip bir suit.

Notion Abonelik Yöneticisi: Aylık ve yıllık aboneliklerinizi yönetmenizi kolaylaştıran bir abonelik yöneticisi. (Subscription manager)

Eisenhower Matrisi: Görevlerinizi önem sırasına göre ayırmanıza ve bu sayede üretkenliğinizi arttırmanıza yarayan Eisenhower Matrisine sahip bir şablon.

Notionery Premium Hazır şablonlar : Hazır premium şablonları satın alabileceğiniz bir Notion mağazası

Notion E-ticaret Paketi: Bu Notion E-ticaret paketi ile bir e-mağazanın ihtiyacı olan tüm şablonlar bir arada derlenmiş. Envanter yönetimi, müşteri yönetimi, marka yönetimi gibi çok çeşitli şablonlar mevcut. Ücreti $72.

Notion Podcast Yöneticisi: Podcast’lerinizi düzenleyebileceğiniz bir podcasy yöneticisi.

Notion Tez Yazım Şablonu: Akademi yolunda tez yazanlara yardımcı olabilecek bir şablon.

Cornell Not Alma Yöntemi: Daha önce Zettelkasten not alma yöntemi hakkında bir yazı yazmıştım. Bir diğer etkili not alma yöntemi de Cornell Not Alma Yöntemidir. İşte bu yönteme göre not alabilmenizi sağlayan bir Notion şablonuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Eğer not alma yöntemleri ve uygulamaları ilginizi çekiyorsa Not Alma Yöntemleri ve Not Tutma Uygulamaları yazıma da bakabilirsiniz.

Okul Yaşamı Planlama Şablonu (School Life Dashboard): Okul yaşamınızı planlayabileceğiniz bir Notion şablonu.

Notion İş Başvuru Takip Şablonu (Job Applications): Yaptığınız iş başvurularının kaydını detaylı şekilde tutabileceğiniz bir notion şablonu.

Notion Okuma Listesi Şablonu (Reading List): Okuduğunuz kitapları, dinlediğiniz podcastleri ve izlediğiniz filmlerin kaydını tutabileceğiniz bir hazır notion şablonu.

Product OS: 20Euro değerinde bir proje yönetim şablonu.

Formnotion: Google Formlar ile Notionınızı birleştiremeye yarayan bir uygulama.

Notion için Chatbot: Chatbot gömebilmenizi sağlayan bir uygulama

Alışkanlık Oluşturucu (Habit Tracker): Oyunlaştırma yöntemini (Gamification) kullanarak alışkanlıklar oluşturmanızı sağlayan bir template.

Pastel Renkli Ders Planlama Şablonu: Pastel renklerinde bir hazır notion template’ı.

Ev Ekonomisi Gider Tablosu: Ev faturalarınızı düzenleyebileceğiniz bir hazır Notion Şeması.

Temizlik Planı Şablonu: Ev temizliği planlama için yapılmış bir Notion şablonu.

Ultimate Notionpedia: Brendan Shih tarafından hazırlanan ve Notion’ı öğrenmek için düzenlediği kapsamlı bir şablon

Notion Finans Takibi (Finance Tracker): Bu hazır şablon ile harcamalarınızı ve diğer finansal işlemlerinizin kaydını tutabilirsiniz.

Notion Toplantı Notları (Meeting Notes): Notion ile toplantı notları alabilmenizi sağlayan ücretsiz bir şablon.

Hoppa Destek Sayfası Şablonu: Hoppa Notion sayfanızı bir müşteri destek sitesine çevirmenizi ve temel düzeyde analitik bilgilerini alabilmenizi sağlayan aylık $20 ücret talep eden bir platform.

Link Yöneticisi Şablonu: Bağlantı ve yer imlerinizi Notion’da düzenlemeniz için yapılmış ücretsiz bir bağlantı yöneticisi.

Hazır Öğrenci Şablonu: Öğrenciler için hazırlanmış bu ücretli paketin bir de demo sürümü mevcut. İçerisinde Etkili not alma ve günlük planlama gibi template’lar bulunuyor.

Sotion: Dokümanlarınızı parola arkasına gizlemek isteyenler için ($10/Ay)

Notionery: Düşünme modellerinin derlendiği bir Notion şablonu.

Notionable: Ücretsiz alışkanlık takip şablonu. (Habit Tracker). Açılan GumRoad sayfasında ücret kısmına 0 (rakam ile sıfır) girerseniz şablon açılacaktır.

Indify: Notion eklentileri (widget) ile Notion’ınızın yeteneklerini ileriye taşıyabileceğiniz bir platform. Google Takvim vb bir çok uygulamayı gömebilmenize olanak sağlıyor.

Ücretli ve ücretsiz Notion şablonları ve ilham verici kaynakları bulabileceğiniz platformlar:

Vizydrop: Çalışma ortamınıza interaktif raporlar ve grafikleri gömülü olarak eklemek istiyorsanız buyurun:

Supercreative’s Notion Pack: Serbest çalışanlar için ihtiyaç duydukları tüm dokümanları bulabilecekleri Notion şablonları: ($78 ücretli)

Notion Charts: Notion’ınıza grafik eklemek için bir diğer platform:

Apption: Birbirinden farklı bir sürü özelliği entegre etmenizi sağlayan ve çeşitli widgetlar sunan zengin bir site

Automate Notion: Notion ile otomasyonlar yaratabileceğiniz bir iş akış sitesi:

Notion Metrics ile diğer platformlardaki panellerinizi kendi Notion sayfanıza taşıyabilirsiniz. Convertkit, Mailchimp, Stripe gibi platform seçenekleri mevcut.

NotionEverything: Ücretli paketler satan ve çok çeşitli Notion şablonları sunan bir site.

Engineer. Developer.