Eposta Bültenleri ve En İyi E-bülten Hazırlama Siteleri5 min read

üretkenlik Nisan 22, 2021 3 min read
bülten hazırlama siteleri

Eposta Bültenleri ve En İyi E-bülten Hazırlama Siteleri5 min read

Reading Time: 3 minutes

Bu yazıda son zamanlarda gittikçe yeniden popüler olan eposta bültenleri ve bunları oluşturmanıza izin veren bülten platformlarının listesini bulacaksınız.


Ayrıca ister eposta bülteni için olsun isterseniz blog yazınızı yazdığınız blog açma siteleri için olsun üretkenliğinizi arttıracak içerik oluşturma programları da ilginizi çekebilir.

Tanıdık Zamanlar

Eposta bültenleri birer pazarlama ve iletişim aracı olarak uzun yıllar sonra tekrar popüler hale geldi. Craigslist’in ve ICQ’nun popüler olduğu zamanları hatırlayanlar eposta bültenlerinin ne derece kullanıldığını ve kabul edelim biraz da rahatsız edici olduğunu hatırlarlar. Epostanızı herhangi bir adrese vermeye korktuğumuz zamanlardan bahsediyorum. Epostamıza gelen spam maillerden kurtulmanın hiç de kolay olmadığı yıllar. Bugün ise o günlerde fazlaca farklı bir durumdayız. Tek bir tıkla artık istemediğiniz eposta bültenlerine olan aboneliklerinize son verebiliyorsunuz.

Eposta Bültenlerinin Yükselişi Nasıl Başladı?

Sosyal medya artık 2010’lardaki işlevinden farklı bir yerde.

Twitter bu anlamda en büyük demoktraikleşme hamlesiydi. Dikey hiyerarşiyi paramparça edip neredeyse herkesi eşler seviyesine indirebildi.Sonrasında, YouTube’un artık herkesi bir kanal sahibi yapmasıyla başlayan ya da yükselişe geçen bir süreç var.Öncesinde ise SoundCloud veya 8tracks gibi platformlar bireysel içerik üreticilerine kitleleriyle buluşma imkanlarını tanıyorlardı.

Tabi tüm bunlar reklam verenler açısından müthiş gelişmelerdi. Televizyon gibi ihtiyacı olsun olmasın herkesin önüne aynı ürünün konulduğu platformlardansa, organik işleyen ve ürüne talip olabilecek kişilere nokta atışı reklam vermek bulunmaz bir nimet oldu.


Eposta bülten platformları hangi hizmetleri sağlarlar?

Eposta bülten platformları dediğimiz bu siteler genel olarak bir kaç hizmeti sunan web uygulamalarıdırlar.En temelde şu hizmetleri sunmalarını bekleriz:

  • Üreticinin rahatça içerik üretmesini sağlayacak teknik araçları sunması (zengin bir metin editörü gibi)
  • Abonelik işlemlerinin kolayca yapılmasını sağlaması: Üyelik başvurusunun ardından eposta onay sürecini halletmesi ve tek tıkla üyelikten çıkılabilmeyi sağlaması.
  • Ödeme geçidi (payment gateway) hizmetleri ile kolay entegrasyon sağlaması.

Belirtilen abonelere belirtilen zamanlarda epostaların otomatik gönderilmesi.

E-bülten platformlarının işleyişi nasıldır?

Eposta bülten platformlarına baktığımda genel olarak iki tip işleyiş ön plana çıkıyor.Bunlardan birincisi ve fazlaca tercih edileni içerik üreticisine ücretsiz olarak platformunu kullanma izni veriyor. İçerik üreticisi de bir kısım içeriğini yalnızca ayrıcalıklı abonelerine (premium subscriber) aylık cüzi miktarlar karşılığında gösteriyor. Paywall denen bu sistem üzerinden gelen gelirin %5 – %10’luk kısımları da platform sağlayıcısına gidiyor. Bu kadar çok hizmet için fazlasıyla kabul edilebilir miktarlar.Bir diğer yöntem ise içerik üreticilerinin aylık olarak ödeme yaptıkları ancak ayrıcalıklı abone gelirlerinin de tamamını aldıkları sistemlerdir.

Sosyal Medya Devlerinin Pazara Girişi

Bu yılın daha ilk ayında Twitter, Hollandalı eposta bülten platformu Revue’yü bünyesine kattı. Ardından FaceBook pazara gireceğini duyurdu.En popüler platformların başında gelen SubStack’in kurucu ortağı ise alaylı bir şekilde bu duruma tepki göstermişti. Kendisinden bildiğimiz üzere Twitter önce SubStack’i almak için harekete geçmiş ancak “Hayır” cevabı üzerine Revue adresine yönelmişti.

Twitter’ın Revue alımına karşılık SubStack kurucu ortağı Hamish McKenzie’nin alaylı tweeti.
FaceBook’un kendi platformunu kuracağı haberleri üzerine bir diğer tweeti:

Eposta bülten hazırlama platformlarının listesi

Yazacak bir kaç şeyim var diyenlerdenseniz sizin için popüler platformların listesini çıkardım.Benim önerim Ghost.org. Daha geçtiğimiz hafta 4.versiyonunu çıkartan Ghost.org hem blog yazılarınız hem de eposta bültenleriniz için başlıca yayım platformunuz olabilir.

Leave a comment