blogging üretkenlik

En İyi İçerik Oluşturma Programları12 min read

Ağu 2, 2021 6 min

En İyi İçerik Oluşturma Programları12 min read

Reading Time: 6 minutes

İster kişisel blog yazılarınız için isterseniz şirketiniz veya müşterileriniz için olsun, kaliteli içerik oluşturmak ise bir hayli meşakkatli bir süreç. Bunları gözeterek en iyi içerik oluşturma programları listesini sizlerle paylaşacağım. Siz de, kaliteli bir içerik oluşturmak için bir çok farklı kategoride çeşitli içerik oluşturma uygulamalarını bulacaksınız.

Kaliteli İçerik Oluşturma

Kaliteli bir içerik oluşturmak zahmetli bir süreç. Yazılarınıza başlamadan önce blog platformunuzu doğru seçmek bence en önemli adımlardan biri. Henüz nerede blog yazacağınıza karar vermediyseniz ya da şu anki blog platformunuzdan memnun değilseniz sizlere detaylı bir liste önereceğim: Blog yazmak için siteler isimli yazı da geniş bir platform listesi bulacaksınız.

İçerik Pazarlama ve Getirileri

İçerik pazarlaması ya da İngilizce ismiyle content marketing hala en önemli dijital pazarlama araçlarından bir tanesi. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi geri dönüş yatırımının (ROI -Return of Investment) nispeten yüksek olması.

Bir diğer deyişle, belirli anahtar kelimelerde yüksek Google sıralamasına sahip olunması, ücretsiz şekilde başka insanlara ulaşım imkanı tanıyor. Aslında tam olarak ücretsiz olmasa da nispeten çok daha az maliyetlerle bu kazancı sağlıyorsunuz.

Yüksek Rekabetin Getirisi

İçerik SEO’su ile yalnızca web sayfaları ve blog makaleleri oluşturma maliyetini ödersiniz. Bu her içerik için sadece başlangıçta yapılan bir ödeme demektir. Tıklama başına ödeme (PPC) gibi düzenli maliyetleri böylece ortadan kaldırırsınız.

Bu durum beraberinde ciddi bir rekabeti de beraberinde getiriyor. İçeriğinizin sıralamaya girmesinin gerekli şartlarından biri artık onun çok iyi olması. Eğer Google en iyi (!) içeriği kullanıcılarına sunamazsa, koltuğunu rakiplerine kaptırabilir. Bu yüzden de her geçen gün algoritmalarını, kullanıcılara en iyi içeriği gösterme doğrultusunda geliştirmek zorunda.

İçerik üreticileri de bu yüzden yazdıkları makale ve yazıları titizlikle üretmek ve güncellemek zorundalar.

House MD (4. sezon 3. bölüm)

İçerik Oluşturmak için Faydalı Programlar

Bu anlattıklarım dahilinde içerik pazarlamaya dair bir giriş yaptıktan sonra, kullandığım ve işinize yarayabilecek en iyi içerik oluşturma programlarını sizlerle paylaşacağım. Bu araçların bir çoğu İngilizce içerik oluşturmak için çok daha idealler. Buna rağmen, Türkçe içerikleriniz için de faydalanacağınız bir çok yardımcı içerik oluşturma uygulaması bulacaksınız.

İçerik oluşturma

İçerik Kaydetme Programları

İçerik araştırmanızdan en iyi şekilde yararlanmak için kapsamlı belgelere ve bilgi yönetimi araçlarına ihtiyacınız var. Özellikle information-overload çağında bilginin yönetimi ve kaydedilmesi kadar not tutma teknikleri de gittikçe önemli hale geldiğinden bu araçların da önemleri artmaktadır. Bu içerik oluşturma içeriklerinizi çeşitli mecrealardan kaydedebilir ve açıklama ekleyebilirsiniz. Bu amaçla kullanabileceğiniz bir sürü uygulama var. Bu araçların çoğu tarayıcı uzantılarına da sahiptir.

Polar: PDF’lerden, EPUB’lardan ve web sayfalarından içeriğinizi tek bir yerden yönetebilir ve kaydedebilirsiniz. Etiketlemeye izin verir, okuma ilerlemesini gösterir ve ayrıntılı belge bilgilerini gösterir.

Weava: İçerikerlinizin altını çizebilir, açıklama ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Memex: Aslında bir yer imi yöneticisidir. Açıklama eklemenize, düzenlemenize ve paylaşmanıza izin veren açık kaynaklı bir araçtır.

JustClip: Kişiler ve ekipler için uygun içerik toplama aracı. Bilgi yakalayabilir ve içeriğe açıklama ekleyebilirsiniz. Bilgi bağlantılarınızı kolayca oluşturabilir ve düzenli kalabilirsiniz.

Wakelet: Wakelet, içerik toplamak ve düzenlemek için bir araçtır. Özellikle eğitim sektörü tarafından kullanılmaktadır. En sevdiğim araçlardan biridir. Bir Wakelet profili ve bir koleksiyon oluşturabilir ve derlenmiş listelerinizi çeşitli formatlarda yayınlayabilirsiniz.

Liner: Liner, güvenilir bilgileri daha hızlı bulmanıza ve öğrenmenize yardımcı olan başka bir üretkenlik aracıdır. Web sayfalarını ve PDF dosyalarını vurgulayabilirsiniz. Diğer Liner kullanıcılarından güvenilir içerik önerir.

Obsidian MD: Aynı zamanda her notayı içine attığım en sevdiğim araçtır. Çevrimdışıdır, yani notlarınız PC’nizde kalır. Bu bir markdown editörüdür ve yerleşik grafik görüntüleme seçeneklerine sahip wiki tarzı bir geri bağlantı özelliğine sahiptir. Obsidian’a alternatif olarak diğer popüler seçenekler de Notion, Nimbus Note ve Roam Research’tür. Detaylı bir yazı için Obsidian Uygulaması yazısına bakabilirsiniz. Ayrıca çalışma alanınızı zenginleştirecek Notion kaynakları yazısı da ilginizi çekebilir.

Okunabilirlik Uygulamaları

Okunabilirlik SEO açısından olduğu kadar aynı zamanda kullanıcı açısından da önemli bir parametre. Ayrıca yapay-zeka’nın dolayısıyla da Google tarayıcısının kısa cümleleri uzunlarına göre ayırdetmede daha iyi olduğu biliniyor. Özetle, kısa yazılan cümleler hem okuyan hem de Googlebot açısından daha kolay anlaşılabilir. Tabi ki burada okuyucunuzu göz önünde bulundurmamız gerekli. Örneğin, nispeten kompleks kompleks konularda, okuyucunun da kompleks veya teknik konulara aşinalığını da düşünerek, kompleks yazılar yazmanız da bir sıkıntı yoktur. Bu kısımdaki içerik oluşturma programları sizin yazılarınızın en az hangi yaş grubu tarafından anlaşılabileceğini ölçen uygulamalar. Bu araçlar sayesinde yazılarınızın okunabilirlik seviyesini düşürererek çok daha okunabilir içerikler oluşturabilirsiniz.

 • 1) Hemingway Editor: En bilinen içerik okunabilirlik uygulamalarının başında geliyor.
 • 2)Typewipe: Bu yardımcı içerik oluşturma programı hem okunabilirlik analizi sunuyor hem de anahtar kelimenize göre içeriğinizi geliştirmenize yardımcı oluyor.
 • 3) Readability Checker: Diğerleri kadar başarılı olmasa da bir başka okuma iyileştirici.
 • 4) Twinword Writer: Twinword Writer İngilizce içeriklerinizin tonunu analiz eden bir program. Hangi kelimelerin pozitif veya negatif etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Böylece, yazınızı daha pozitif veya negatif bir tonda yazmanıza olanak sağlıyor.

Dilbilgisi Programları

Bu kısımdaki uygulamalar özellikle İngilizce içerik oluşturma açısından çok faydalı programlar. Dilbilgisi düzeltmeleri ve önermeleri ile bence başarılı işler çıkartan uygulamalar. Bunların en başında iyi bir kullanıcı deneyimi sunan Grammarly geliyor. İşte Grammarly ve alternatifleri.

 • 1) Grammarly: En bilinen dil bilgisi araçlarının başında geliyor. Bir tarayıcı eklentisi olarak çalışan bu programın ayrıca MacOS ve Windows için masaüstü ve ayrıca mobil uygulaması da mevcut.
 • 2) Linguix: Bir diğer Grammarly alternatifi olan bu İngilizce içerik oluşturma yardımcısı aynı zamanda paraphrase özelliği ile öne çıkıyor.
 • 3) ProWritingAid: Bu içerik oluşturma yazılımı Grammarly ve Linguix kadar iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasa da çok daha gelişmiş özelliklere sahip.

Semantik Programlar

Semantik Anlambilim olarak Türkçe’mizde yer alır. Semantik programlardan kastım ise oluşturduğunuz içeriğin anlamsal düzeyini zenginleştirmeye yarayacak uygulamalardır. O an aklınıza gelmediğinden kelime tekrarlarına düşmenize engel olabilecek uygulamaları içerir. Ayrıca farklı kelime veya kelime öbeklerini kullanarak yazınızı güçlendirmenize olanak sağlamalarını da umuyorum:

 1. WordReference: Türkçe de dahil bir çok dili içeren bir sözlük uygulaması. Özellikle eş anlamlı ve yakın anlamlı sözcükleri keşfetmek açısından faydalı bir uygulama.
 2. Words to use: Örnekler ile İngilizce kelime alternatifi bulmanızı sağlayan bir uygulama.

Yeniden İçerik Oluşturma Programları

Kaliteli içerik aynı zamanda orijinal bir içerik olmayı da içermektedir. Ancak kimi zamanlar, ihtiyacımız olan şey bir kaç kelimenin yerini değiştirmektir. Böyle zamanlarda yeniden oluşturma araçları çok işlevseldirler. İngilizce’de paraphrasing olarak kullanılan bu yeniden oluşturma araçlar genel olarak kelimeleri eş anlamlıları ile değiştirirler. Yapay zeka kullanımı arttığı sürece, yeniden oluşturma işlemi de o denli başarılı olmaktadır.

 • 1) Paraphrasing Tool: Yeniden oluşturma araçları çoğunlukla İngilizce dilinde hizmet verseler de bu uygulama Türkçe de dahil olmak üzere bir çok dilde hizmet sunmaktadır.
 • 2) Rewordify: Bir diğer ücretsiz yeniden oluşturma uygulaması. Bu uygulamada yeniden oluşturma yaparken, yaratıcılık seviyesi belirleyebiliyorsunuz. Yaratıcılık seviyesi arttıkça, konudan uzaklaşma ihtimali de artmaktadır.

Yapay-zeka Destekli İçerik Oluşturma Programları

Yapay-zeka ile otomatik içerik oluşturmak gittikçe kolay bir hale geldi. Özellikle Open AI tarafından kullanıma sunulan GPT-3 ile bolca otomatik içerik oluşturucular türediler. Bir kaç istisna dışında, bu uygulamalar bütün bir makale yazmaktan hala uzak durumdalar.

 • 1) WriteSonic: Başarılı pazarlama içerikleri oluşturmanıza izin veren bir uygulama.
 • 2) Jarvis: Bir diğer dijital pazarlama içeriklerinizi oluşturmaya ve optimize etmeye yarayan bir program.

Diğer İçerik Oluşturma Programları

SEO İçerik Düzenleme Programları

Konu dijital pazarlama olduğunda hem ucuz hem de yetenekli araçlar bulmak zor. Özellikle ekonomisi istikrarsız bir ülkede yaşıyorsanız. Dijital servislerin (SaaS) fiyatları çoğunlukla USD bazında. Bu da hizmetleri daha da pahalı hale getiriyor. Her neyse, astronomik planları olan uygulamalar hariç, nispeten ucuz ve kullanışlı uygulamaları paylaşacağım.

Bu gruptaki içerik oluşturma programları en basitinden, seçtiğiniz anahtar kelimelere göre içeriğinizi optimize etmeye yarıyor.

Copywritely

Bir çok tümleşik araca sahip bu SEO içerik uygulaması intihal (kopya içerik) kontrolü, anahtar kelime yoğunluğu ölçümü, toplam kelime sayısı gibi özelliklere ek olarak içeriğinizi optimize ediyor. ($18/ay)

Frase

Frase, müşterilerim için içerik hazırlarken kullandığım favori SEO programlarından birisi. Verdiğiniz anahtar kelimeye göre Google sıralamasındaki rakiplerinizin içeriklerini analiz ederek ihtiyacınız olan eksik kelimeleri size bildiriyor. Ayrıca yapay-zeka destekli bir yeniden içerik oluşturma özelliği de mevcut. ($45/ay)

CanIRank

CanIRank özellikle içerik konusunda uzmanlaşmış bir SEO içerik suiti. Özellikle sitenizi tarayıp hızlıca yükselebileceğiniz anahtar kelimeleri önerme özelliği çok faydalı.

Engineer. Developer.