e-ticaret

Shopify’da Envanter Yönetimi ve Ürün Senkronizasyon Problemi4 min read

Reading Time: 2 minutes Shopify'da ayrı ayrı satılmayan ancak aynı ürünün alt-üst kısımları için farklı beden seçenekleri sunduğumuzda oluşan problem. Oca 7, 2021 2 min

Shopify’da Envanter Yönetimi ve Ürün Senkronizasyon Problemi4 min read

Reading Time: 2 minutes

Shopify şu an dünyadaki en büyük e-ticaret platformlarından biri, belki de en büyüğü. 2004’te kurulmuş olmasına rağmen hala çok ciddi eksikliklere sahip. Bu eksiklikler kimi zaman Shopify tarafından kapatılırken kimi zaman da uygulama merkezindeki uygulama geliştiricilerin çözmesine olanak tanıyor.

Shopify onun pazarı ve mağazalarında satış yapmak isteyen geliştiriciler için geniş bir ekosistem sunuyor. İki tarafında kazandığı bir senaryo.

Geliştirmesini yaptığım bir giyim mağazasında karşılaştığımız bir envanter sorunundan bahsetmek istiyorum.

Envanter Takibinde Senkronizasyon Problemi

Ağırlıklı olarak kadın giyimine önem veren markamızın ürünleri genel olarak alt ve üst ayrı satılan şık activewear’lerden oluşuyor.

Ürünleri bir takım olarak giyebileceğiniz gibi ayrı ayrı satın alarak da kullanabiliyorsunuz.

Eğer envanter yönetiminizi Shopify üzerinden yapmayı planlıyorsanız buraya kadar her şey normal.

Problem buradan sonra başlıyor.

Şimdi Bazı ürünleri takım olarak satmak ve de satın almak isteyenlere alt ve üst kısımlar için farklı beden opsiyonlarını sundmamız gerekiyor.

SmallMediumLarge
101010

Problemi gerçek ürünlerle anlatmam gerekirse ürünümüz bir bikini. Farz edelim ki her üründen 10 adet var.

Ürün eğer stokta yoksa ürünün müşteriye gösterilmesi istemeyeceğimiz bir durum. Dolayısıyla envanter takibi burada kritik bir durumda.

**SmallMediumLarge
Üst Bölüm101010
Alt Bölüm101010
Satılabilir Ürün101010

Normal durumda Shopify’da Alt ve Üst kısımlar için birer varyasyon yaratırsınız. Böylece 8 adet varyasyon oluşur SS, SM, SL, MS, MM, ML, LL

Diyelim ki kullanıcı alacağı bir bikinin alt ve üst kısımlarını ayrı beden olarak seçti ve alımı gerçekleştirdi. Alt kısmın Medium üst kısmın da Large olduğunu varsayalım. Bu durumda:

**SmallMediumLarge
Üst Bölüm1010 910
Alt Bölüm101010 9
Satılabilir Ürün1010 910 9

Eğer bunu shopify’ın sıradan envanter yönetimi ile yaparsanız şöyle bir durum oluşacak. Satışı yapılabilecek varyasyonların ilk durumda sayıları 10’ar adet olabiliyor. Ancak ilk satışın ardından şu problem çıkıyor.

SSSMSLMSMMMLLL
10101010101010
101010101010 910

ML olarak bir envanter kaydı tutulmadığı için sistem burada tıkanıyor.

3.Taraf Uygulama Çözümü: Gelişmiş Ürün Sepeti

Shopify resmi olarak bu probleme herhangi bir çözüm getirmemiş. Ancak 3.taraf uygulamalar ile çözümler bulabiliyorsunuz.

Biraz araştırdıktan sonra aylık $14.99’lık bir uygulama olan Advanced Product Bundle ile çözüm bulma yolunu seçtik. Malum tekerleği yeniden icat etmenin gereği yok.

Advanced Product Bundle uygulaması nasıl kullanılıyor konusu ise bir başka yazının konusu.

Engineer. Developer.