blogging

Ücretsiz Blog Açma – Ghost Blog7 min read

Mart 9, 2021 4 min read

Ücretsiz Blog Açma – Ghost Blog7 min read

Reading Time: 4 minutes

Eğer yazılarınızı Ghost blog üzerinden paylaşmayı düşünenlerdenseniz, bloğunuzu nerede barındıracağınız konusunda bir kaç seçeneğiniz var. Ya Ghost.org üzerinde $29’a ya da Digital Ocean gibi platformlar üzerinde $5’dan başlayan aylık ücretler ödeyerek barındırabilirsiniz. Oysa bu yazıda bir başka çözüm önerisiyle ücretsiz ghost blog sahibi olmanın yöntemini göstereceğim. Bu yöntemde kullanılan script muhtemelen Linux için geçerli olup Windows ve MacOS üzerinde denenmemiştir.

Ücretsiz Blog Açma

Yöntemin basit olduğunu söylemiyorum. Ancak bu yazıyı iyi takip ederseniz eğer, yazının sonunda kendi alan adınızla kullanabileceğiniz Ghost blog uygulaması üzerinde geliştirilmiş ve statik olarak internete yüklenmiş bir ücretsiz blog sahibi olacaksınız.

Ücretsiz Blog Açma: Ghost Blog Projesi

Ghost bir sunucuya ihtiyaç duyan bir yazılım. Bu yüzden de açık kaynak olsa dahi bir sunucuya ihtiyacınız var. Bu yüzden bu hizmeti tamamen ücretsiz olarak almanız bu haliyle mümkün değil.

Benim uygulayacağım yöntem ise şu şekilde olacak:

 • Bilgisayarımıza Ghost blog uygulamasını kuracağız. Böylece tüm yazılarımızı kendi bilgisayarımızdan yazıyor olacağız.
 • Blog yazılarınızı internette paylaşmaya ya da güncellemeye hazır olduğunuzda göstereceğim bir script ile tüm yazılarınızın statik birer kopyası alınacak. Böylece bir sunucuya ihtiyaç duymaktan sakınmış olacağız.
 • Ücretsiz blog sitemizin statik çıktısını Netlify’a yükleyerek ücretsiz olarak internete açmış olacağız.
Ücretsiz Ghost Blog Açma
Ücretsiz Ghost Blog Açma Aşamaları

Ghost Blog Hakkında Ön Bilgi

Ghost CMS benim favori blog platformlarımdan biridir. Açık kaynak oluşu, tertemiz bir yönetici paneli ve editöre sahip oluşu bunun başlıca sebeplerinden diyebilirim.

Daha önce yazdığım “Blog Açma Siteleri” başlıklı yazıda Ghost’a ilk sıralarda değinmiştim. Yazılımcılar ve yazarlar arasında çok popüler bir uygulama.

Ghost blog estetikten ödün vermeden, salt yazılarına odaklanmak isteyenler için en iyi blog sitesidir diyebilirim.

Tertemiz bir arayüze ve çok işlevsel bir editöre sahip.

Yalnızca blog yazılarınız için değil, eposta bültenleri oluşturup, yazı veya bültenlerinizi ödeme sistemi ardına (paywall) koyarak gelir elde etmenizi de sağlıyor Ghost blog.


PC’ye Ghost Blog Kurulumu

Kişisel bilgisayarımıza Ghost uygulamasını kurmanın birden çok yolu var. Anca ben temiz bir kurulum olmasından ve olası hataları önlemek adına Docker ile kurmayı tercih ediyorum.

Docker’ın ne olduğu bu yazı için çok da önem arz etmemektedir. Grafiksel bir arayüz ile kurmanın kolaylığından dolayı Kitematic uygulamasını bilgisayarımıza yüklememiz gerekecek.

Kitematic indirme sayfası linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirip kurunuz.

Kurulumun ardından çalıştırdığınızda karşınıza bazı öneriler çıkacak. Bunlar arasında Ghost’u görürseniz “create” tuşu ile kurulumu başlatın. Eğer yoksa arama kutucuğuna yazın ve aynı işlemi uygulayın.

Kurulum işlemi bittikten sonra sağdaki “Settings” butonuna daha sonra da “Hostname / Ports” sekmesini seçin. Sol tarafta gördüğünüz Docker Port numarasını sağ tarafa geçirin. Bu port numarasını kaydetmeyi unutmayın. Çünkü Ghost uygulamanıza bu port numarası üzerinden erişeceksiniz.

Ghost Blog Port Numarası

Daha sonra Volumes sekmesini seçip burada Blog içeriğinizin bulunacağı dizini belirtiniz.

Ardından Üst taraftaki “Start” komutu ile Docker konteynerınızı başlatıp bir süre bekleyiniz.

Hazır olduğunda tarayıcınızın adres çubuğuna localhost:2368/ghost adresine giderek bloğunuzun kurulumunu tamamlayın. 2368’in az önce port numarasını ayarlarken kopyaladığınız ya da “Published IP Ports” kısmındaki port numarası ile aynı olduğundan emin olunuz.

Ücretsiz Blog Açmak için Statik Çıktı Almak

Ücretsiz blog açma projesinin ikinci kısmında bloğumuzun her sayfasının birer statik çıktısını alacağız. Bunun için bir Bash scripti var. Bu Bash scripti wget uygulaması ile tüm içeriği indirecek.

Şimdi Ghost blog kurulumu yaparken blog içeriğinizin bulunacağı dizini seçmiştiniz. Şimdi o dizine gidin ve “content” klasörünü bulana kadar ilerleyin.

Benim bilgisayarımdaki dizin şu şekilde: ~/Documents/Kitematic/ghost/var/lib/ghost

Terminalinizde bu dizini açın. Ardından bir gui.sh isimli bir script oluşturup buna execute yetkisi verin. Bu scriptin orjinalini Simon’ın Ghost static generator isimli yazısında bulabilirsiniz. Ben bir kaç değişiklik yaptım o yüzden aşağıdaki halini kullanmanız gerekli.

touch gui.sh
chmod +x ./gui.sh

Aşağıdaki içeriği bu script dosyasına kopyalayın. Kopyalarken dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var:

 • from_url değişkeni eğer sizin yerel Ghost CMS adresinizden farklı ise buraya kendi yerel adresinizi giriniz. Eğer aynı ise problem yok.
 • to_url değişkenine ise bu Ghost blog sitenizi hangi alan adında yayımlamak istiyorsanız onu yazın.
#!/bin/bash

# Define urls and https
from_url=http://localhost:2368
to_url=bookmarks.cbsofyalioglu.com
to_https=true

# Copy blog content
wget --recursive --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links ${from_url}/

# Copy 404 page
wget --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links --content-on-error --timestamping ${from_url}/404.html

# Copy sitemaps
wget --recursive --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links ${from_url}/sitemap.xsl
wget --recursive --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links ${from_url}/sitemap.xml
wget --recursive --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links ${from_url}/sitemap-pages.xml
wget --recursive --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links ${from_url}/sitemap-posts.xml
wget --recursive --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links ${from_url}/sitemap-authors.xml
wget --recursive --no-host-directories --directory-prefix=./ --adjust-extension --timeout=30 --no-parent --convert-links ${from_url}/sitemap-tags.xml

# Replace localhost with real domain
if [ "${to_https}" == true ]; 
then LC_ALL=C find ././ -type f -not -wholename *.git* -exec sed -i '' -e "s,http://${from_url},https://${to_url},g" {} +; 
fi
if [ "${to_https}" == false ]; 
then LC_ALL=C find ././ -type f -not -wholename *.git* -exec sed -i '' -e "s,http://${from_url},http://${to_url},g" {} +; 
fi
LC_ALL=C find ././ -type f -not -wholename *.git* -exec sed -i '' -e "s,${from_url},${to_url},g" {} +
LC_ALL=C find ././ -type f -not -wholename *.git* -exec sed -i '' -e 's,http://www.gravatar.com,https://www.gravatar.com,g' {} +

# Set up Github Pages CNAME
echo "${to_url}" > .//CNAME

Terminalinizde aşağıdaki scripti çalıştırın. (~/Documents/Kitematic/ghost/var/lib/ghost klasöründe olduğunuzu var sayıyorum)

./gui.sh

Böylece tüm statik içerik bulunduğunuz klasöre kopyalanmış olacak.

Ücretsiz Blog Sitenizi Netlify’a Yükleme

Netlify.com adresine gidin. Eğer bir hesabınız yoksa oluşturun.

Ardından “Sites” sekmesini seçip az statik içeriği çıkardığımız klasörü sürükleyip sayfanın alt kısmındaki beyaz bölgeye bırakın.

Upload işleminin bitmesini bekleyin. Artık Ghost ile geliştirilmiş ücretsiz bir blog sahibisiniz.

Ücretsiz blog açma yazılarının ikincisi olan bu yazıda sevdiğim blog platformlarından biri olan Ghost ile nasıl ücretsiz bir bloğa sahip olacağınızı anlatmaya çalıştım. Bunun haricinde bir diğer ücretsiz blog açma yazım olan WordPress blog açma yazısına da bakabilirsiniz. Onda da aynı yöntemi farklı araçlarla anlattım.

Leave a comment